İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Hakkari Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

AFET ENGELİNİ BİRLİKTE AŞIYORUZ 15 Mayıs 2018

IMAG0681

Birleşmiş Milletler 1992 yılında aldığı bir kararla 3 Aralık tarihini Uluslararası Engelliler Günü olarak kutlanmasına karar vermiş ve her yıl çeşitli etkinlikler ile üye ülkeler tarafından kutlanmaktadır. Buna ek olarak Birleşmiş Milletlere üye 156 devletin aynı tarihte yani 10-16 Mayısta kutladığı Engelliler Haftası vardır.

AFAD olarak Engelliler Koordinasyon Merkezini ziyaret ederek ;Doğal veya insan kaynaklı olsun tüm afetler fiziki ve ekonomik kayıplara sebep olduğu kadar psiko-sosyal anlamda da ağır çöküntüler ortaya çıkarır. Sağlıklı insanlarda bile oluşturduğu şok ve panik etkisi uzun süre atlatılamazken engelli insanlarda bu durum daha ciddi travmalara yol açmaktadır. Günlük hayatın akışında zaten kısıtlamalara maruz kalan engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin bu tip ani şoklara karşı hazır olmalarına yardımcı olmak ise bizlere düşen önemli vazifelerden biridir. Bu bağlamda Başkanlığımız bir ayağında engelli öğrenci, veli ve refakatçileri bulunan “Afete Hazır Türkiye” eğitim projesiyle, toplumun her kesimine afet farkındalığı ve ilk 72 saat temel afet bilinci kazandırmayı hedeflemektedir. 

Engellilik, tıpkı afetler gibi aniden ortaya çıkabilen ve herkesin başına gelebilen bir olgudur ve sağlıklı herkesin bunun farkına vararak engelli vatandaşları anlamaya çalışması, ötekileştirmemesi ve biz devlet temsilcilerinin de bu bilincin sağlanmasına destek çıkması gerekmektedir.